חברות רבות במשק נזקקות לעיתים לשירותי אבטחה,

בעיקר בעת תהליכי הקמה והתרחבות, גיוס כוח אדם או בעת ארגון אירועים וכנסים, ובדרך כלל הן נמנעות מהקמת מערך אבטחה פרטי בשל שיקולי עלות וביטוח. חברת רוני סודאי מעגלי אבטחה מציעה לחברות אלו וכן ללקוחות פרטיים שירותי קב"ט/מנב"ט מלאים – החל מתכנון וכתיבת תוכניות ביטחון, דרך הסדרת רישוי אבטחה ובטיחות מול הרשויות ועד ביקורות אבטחה גלויות וסמויות.

שירותי קב"ט/מנב"ט ואבטחה היקפית מ-א' ועד ת' תחת קורת גג אחת

אחד המאפיינים המשותפים כמעט לכלל החברות במגזר הפרטי והציבורי, הוא הצורך בשירותי אבטחה איכותיים: החל מסינון והכשרת עובדים ועד הכנת תוכניות ביטחון למען קבלת היתרי רישוי עסק מהמשטרה – עריכת נהלי אבטחה וביטחון הם אחד מהכלים החשובים ביותר להצלחתה של חברה בעליה.

מרבית החברות במשק, להוציא תאגידי ענק שמעדיפים בדרך כלל לנהל את כלל מערך האבטחה שלהם באופן עצמאי, יעשו שימוש כמעט תמיד בחברות אבטחה פרטיות בשל שיקולי עלות מול תועלת.

שירותי אבטחה בסיסיים מוכרים בישראל בעיקר בשם המקצועי שירותי קב"ט / מנב"ט, כלומר שכירת מנהל אבטחה/ביטחון (קצין ביטחון או ממונה ביטחון בהתאם) חיצוני שידאג לכלל צרכי האבטחה של החברה.

מנב"ט – מהו מנהל ביטחון?

מנב"ט הוא מנהל ביטחון בגוף, במוסד או באירוע גדול. מנהל הביטחון אחראי על כל מערך האבטחה, כולל הדרכת המאבטחים, הכשרתם וציודם, על תכניות הפעולה שלהם בכלל המקרים השונים וכן על תקינות המתקן הכללית ועמידתו בתקני הרשויות.

מנב"ט הוא תפקיד ניהולי הקריטי עבור ארגונים רבים, מאחר ומנהל ביטחון טוב ידע להגן על הארגון כפי שנדרש ועל פי התקנות והדרישות של משטרת ישראל, וידע למנוע בעיות רבות שעלולות לגרום לקריסת ארגונים שאינם ערוכים כנדרש. משרת המנב"ט חשובה לביטחון הארגון, ואיושה באדם הנכון הוא בעל חשיבות מכרעת לביטחון הארגון והעובדים.

בארגונים מסוימים נקרא המנב"ט בשם קב"ט, שנלקח מהמערכת הצבאית והמשטרתית אך משמש גם בשוק הפרטי. על פי החוק, קב"ט יהיה מנהל הביטחון של החברה.

מהו תפקידו של מנב"ט?

מנב"ט שמלווה או עובד כשכיר בחברה מסוימת אינו מפקח בפועל על פעולתה 24/7, אך במסגרת זו הוא עדיין אחראי באופן שוטף ובלעדי על 3 תחומי אבטחה עיקריים:

  1. ניהול כוח אדם - חלק משמעותי מתפקידו של מנהל הביטחון הוא ניהול צוות המאבטחים. תפקידו של מנב"ט הוא לדאוג להדריך את עובדי הביטחון כראוי, לבצע תדריכים מדי יום, לספק למאבטחים את הציוד הנחוץ ולהחדיר בהם גאוות יחידה. עובד שמכירים בערכו יכיר בערך עבודתו, ומאבטח שמכיר בחשיבות עבודתו יבצע אותה על הצד הטוב ביותר. קל לפספס את המאבטחים, שכן בדרך כלל הם אינם עובדים של הארגון, אלא עובדים זמניים המגיעים מחברות כוח אדם, אך למרות זאת, מנב"ט שידע להתייחס כראוי לעובדי האבטחה יעשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר, ויתרום לרווחת הארגון ולרווחת המאבטחים. כמו כן, ניהול כוח אדם תחת המנב"ט כולל בדיקת מהימנות עובדים, סינון ובדיקות סיווג בטחוני בעזרת מבדקי פוליגרף, ושאר שירותי חקירות בנושאי כוח אדם.
  2. אחריות ביטחונית מול הרשויות - מנב"ט אחראי על כל סוגיות הביטחון בארגון, ועליו לדאוג לכך ששלומם של עובדי החברה ושל הלקוחות המגיעים לבקר במתחם שבתחום אחריותו, יישמר. האחריות היא גדולה, ולכן על המנב"ט להכיר על בוריים את הדרישות ואת אמצעי הביטחון של החברה, וכן את תקנות המשטרה ואת דרישותיה. בנוסף לכך, מנב"ט מחויב להכנת תוכניות חירום ועליו לקחת בחשבון אירועים ביטחוניים שונים, בכדי שיוכל לספק תוכנית מענה יעיל לכל אחד מהם שתיבדק על ידי המשטרה. המקצוע דורש חשיבה מהירה וחדה, נחישות ודיוק, יחסי אנוש טובים וידע מקצועי עדכני.
  3. ביקורות אבטחה סמויות וגלויות - אחד הפרמטרים החשובים ביותר במערך אבטחה תקין היא מוכנותו לאירוע אמת, הנבדקת באמצעות ביקורות סמויות או גלויות (ביקורת פתע) המתקילות את עובדי המערך מעכשיו לעכשיו. מנב"ט טוב יערוך תרגילי אבטחה וביקורות מורכבות שיבדקו את מוכנותו האמיתית של מערך האבטחה שלכם בפני איומים סטנדרטיים, ולא יחליק את חותמתו בכדי "לעשות וי" ולהמשיך הלאה אל סדר היום, כפי שעושים מרבית בעלי העסקים שאינם חוששים מאיומים אמיתיים.

איך עוברים הכשרת מנב"ט?

בכדי שיהיו כשירים לתפקידם, על המועמדים למשרת מנב"ט לעבור קורס מתאים הנערך אך ורק בגופים רשמיים בפיקוח המשטרה. משרת מנב"ט נוגעת אמנם לענייני אבטחה פרטיים או עסקיים, אך ההכשרה הנדרשת מסופקת באישור המשטרה בלבד.

על מנת לעבור קורס מנב"ט, מועמד לא חייב להיות בעל ניסיון בעבודות אבטחה, שכן התפקיד הוא למעשה ניהולי, ועל מנת להצליח בו בשוטף, יש לגלות בעיקר הבנה בהוראות בטיחות, אחריות וכישורי ניהול טובים.

רוני סודאי מעגלי אבטחה - שירותי קב"ט / מנב"ט - מד אבטחה
לכן, מבחינה טכנית, בעל עסק רשאי להעסיק גם מנהל ביטחון ללא תעודת קורס מנהלי ביטחון, בתנאי שהוא בעיצומו של הקורס או מתעתד לעבור קורס בזמן הקרוב. למרות זאת, על מנת שלא תמצאו את הארגון שלכם במצב עדין וללא מנב"ט מוסמך, וכדי להבטיח שארגונכם יהיה מוגן כראוי ובטוח, תמיד עדיף להעסיק מנב"ט המונחה ע"י משטרת ישראל ובעל תעודת הסמכה מתאימה.

האם כדאי להסמיך מנב"ט בעצמכם?

שיטת "יהיה בסדר" הנהוגה במחוזות ישראל, מפתה בעלי תפקיד וארגונים לשכור את שירותיהם של אנשים בלתי מוסמכים לתפקיד המנב"ט, מתוך הנחה כללית שאירועים אמיתיים הם לכאורה נדירים, ואין שום בעיה ללמוד את העבודה על בוריה תוך כדי עשייתה.

גישתם של אנשים אלו גורסת כי עד שיקרה משהו, המועמד החדש כבר יספיק לסיים את הקורס, ושוב, יהיה בסדר.

התוצאות בשטח קובעות כי שיטה זו אינה מספקת את הסחורה. ביטחון הוא עניין של חיים ומוות, או לכל הפחות אחריות לחיי אדם שאין להקל בה ראש.

כפי שכבר אמרו חז"ל, סוף מעשה במחשבה תחילה. לכן, בבואכם למנות מנב"ט לארגון שלכם, אל תעגלו פינות ואל תנסו למצוא את המועמד לתפקיד שיעלה לכם כמה שפחות. בתור בעלי עסק, אל תהמרו על הבטיחות בארגונכם, על כל הגורמים והאיומים הפוטנציאלים, ועל הנזק הנוראי שעלול להיגרם לכם ולעובדיכם במקרה של אירוע בטיחותי או בטחוני שלא טופל כראוי.

זכרו: החיים יקרים מכדי לאבדם בשל חוסר תשומת לב או בגלל כוח אדם שלא תודרך וצויד כראוי. חפשו את האדם האחראי, המסור והמיומן לתפקיד מנהל הביטחון שלך.

רוני סודאי מעגלי אבטחה – שירותי מנב"ט/קב"ט

במקרה של אירוע בטחוני, ערכו של מנהל בטחון מנוסה ומקצועי לא יסולא בפז. חברת רוני סודאי מעגלי אבטחה בראשותו של רפ"ק (בדימוס) רוני סודאי, בעל 30 שנות ניסיון בתחומי בטחון, מודיעין, אבטחה וחקירות, מעמידה לרשותכם את כוח האדם המקצועי, המוסמך והמיומן ביותר לתפקידי ניהול בטחון העסק, הארגון או החברה שלכם.

בידיים שלנו, צוות רוני סודאי מעגלי אבטחה, יש לך שקט נפשי אמיתי בכל תחומי האבטחה:

  • שירותי קב”ט/מנב”ט לגופים ורשויות בהיבטי תכנון, ליווי ויעוץ בטחוני באירועים המוניים בתחומי רישוי, אבטחה ובטיחות.
  • עריכת פק”מ אבטחה ותיקי שטח לבתי עסק, גופים פרטיים ומוסדות ציבור.
  • עריכת נהלי עבודה ופק”מ אבטחה לאירועים, מתקנים ומוסדות מונחים.
  • ביצוע תרגילים וביקורות אבטחה גלויים/סמויים ,ליווי והנחיית תחקירים מקצועיים.
  • מנב"ט בעל הכשרה מלאה מטעם משטרת ישראל ומכללת “פלגים”.